Cope Jūrā Un Ne Tikai.

Es bieži vien aizdomājos par to kāpēc mēs raujamies vaiga sviedros un nereti aizmirstam, ka ir arī JĀDZĪVO. Taisnība jau ir ka, lai daudz maz konfortabli un patīkami dzīvotu, ir  vajadzīgi līdzekļi, kas vairumā gadījumu tomēr izpaužas LVL, EUR vai USD esamībā. Daudzi gan NeDzīvošanu atrunā ar tās pašas naudas neesamību, raujas tikai lai būtu ko mutē ielikt un bērnus cik necik apģērbtus aizlaistu uz skolu.

Nenoliegšu, ka laiki tiešām ir grūti un reizēm, dzirdot runas vai TV presē redzēti- dzirdētais, liek vien apbrīnot kā cilvēki turas pie skaidra saprāta ar 100-200 LVL mēnesī uz ģimeni. Valstij par to ir galīgi uzlikt un , lai ko tur augšā sēdošie nefleitētu, nejūtu, ka kāds tur reāli (nesautīgi) darītu to ko TAUTA tai ir deleģējusi- darīt darbu godīgi, nemelot un nezagt to, ko viņus ievēlējušie cilvēki ir sarūpējuši. Īstenībā riebjas par to runāt un lieki uzvilkties, domāju, ka daļai tā saucamo ”tautas kalpu’’ vismaz ir kāda sirdsapziņas kripatiņas atlikuma un naktī slikti guļas??

Gadus atpakaļ (pirmskrīzes treknajos gados) mūszemes iemītnieki jo jestri braukāja pa tuvākām un tālākām pasaules malām un tas ir forši. Tagad nākas savilkt jostas un iztikt ar pašmāju labumiem, kuri, kā izrādās, ir pietiekamā vairumā. Tā kā auto gandrīz ir katrā otrajā ģimenē, tad atliek vien sakrāt naudiņu degvielai, nedaudz ēdamajam, izvilkt no ankambera veco makšķerkātu un telteni un doties pa skaistajiem Latvijas ceļiem un neceļiem baudīt Latvijas skaistumu. Internetā var atrast pietiekoši daudz labas un noderīgas informācijas kur, kas, cik utt.

Tātad es dažos vārdos, bildēs un video izteikšu savu veidu kā relaksēties un gūt patiesu baudu par salīdzinoši nelieliem līdzekļiem.

Daudziem no mums patīk pavadīt laiku pie ūdens. Vai tās būtu Dzintarjūras unikālās smiltis, vai skaistie Latvijas upju vai ezeru krasti. Es varu ieteikt un nedaudz pastāstīt par Lielirbes jūrmalu un Irbes upi.

Pirms ko rakstu, godīgi teikšu tā- ļoti lieliska, skaista, aktīva (var arī būt ne tik aktīva) un visādi citādi forša vieta , kas galīgi neprasa lielus līdzekļus lai pilnvērtīgi pavadītu daļu no sava atvaļinājuma vai vienkārši nedēļas nogali.

Neklāstīšu veidu kā tur nokļūt, tas mūsdienās nevienam nesagādās problēmas, tikai pilnīgi svaiga informācija uz šodienu (2011.gada 24. Maijs). Divas dienas atpakaļ braucu uz Lielirbi makšķerēt un lielceļš no Sīkraga līdz Lielirbes tiltam jau gandrīz bija lieliskā asfaltā ietērpts. Sola, ka pa vasaru pabeigs visu posmu no Kolkas līdz Ventspilij un būs lielisks asfaltēts ceļš. Vairs nebūs jārij baltie putekļi un arī riteņbraucējiem būs lieliski riteņošanas apstākļi. Īstenībā ar velosipēdu tur ir daudz priekšrocību, jo kāpās ar auto iebraukt ir aizliegts (kaut gan ir arī pietiekami daudz aprīkotas auto stāvvietas par nelielu samaksu).

Tātad par cope jūrā. Tas gan vairāk attiecas uz rudens mēnešiem. Es tur braucu makšķerēt butes jeb plekstes vai lestes, kā nu kuram patīkas tā plakanās, garšīgās zivis saukt. Lai gan laika apstākļi tad ne visai lutina ar sauli un peldi jūrā, atpūta un bauda ir neizsakāma. Nekāda lielā māka tās butes makšķerēt nemaz nav.

Ja gribās ko noķert, viens no galvenajiem faktoriem, lai cope jūrā būtu veiksmīga, ir vēja virziens. Ja pūš austrumu virziena vēji , tad cerības ko izmakšķerēt ir samērā nelielas (kaut gan pašam ir bijuši diezgan labi lomi arī pie tiem ’’bada vējiem’’). Kādi rīki un kā būtu jāmakšķerē plekstes iesaku apskatīt kaut vai šeit.

Bauda ir vienreizēja, gan velkot laukā lomu, gan vērojot kuģus, kuri redzamā attālumā vago Irbes šaurumu, lai vestu kravas uz un no Rīgas ostas, kā arī Pērnavas , Salacgrīvas, Skultes, Mērsraga, vai reizēm pat no Rojas mazostām. Daba, jūra, krasts, mežs un, turpat paralēli jūrai ap 2 km garumā tekošā, Irbes upe, tas ir jāredz un jāizbauda. Tur tiešām ir skaisti jebkuros laika apstākļos. Ja nav copes, var vienkārši doties ar kājām uz Miķeļbākas

pusi (nav tālu). Vasarā gan no krasta tā bušu ķeršana nav diez ko veicama. Tā jau nav, ka nebūtu tās plekstes, bet galvenais trūkums ir lielais ūdenszāļu daudzums kuras ķeras žilkā (makršķerauklā) un tas traucē copei.

Vasarā un pavasarī pietiekami labi ķeras Irbes upē. Par to vēlāk neliels atstāsts pagājušā weekenda Irbes un pat pirmsIrbes upju izbaudīšana.

Vienīgais, kas man nu galīgi nav pieņemams ir, manuprāt, daži, nu pilnīgi debīliski, aizliegumi. Ja vēl ne tik sen atpakaļ varēja uzcelt telti aiz kāpas (runa konkrēti iet par Ovišu dabas liegumu) un mierīgi baudīt dabu, tad tagad tas ir nopietns pārkāpums. Es pieņemu to, ka nedrīkstētu braukāt ar auto pa jaunaudzēm, bet kas notiks smilšu liedagam, ja tur brauks ar auto??

Murgs. Bet, to nebraukāšanu vēl kaut kā varētu saprast, kaut gan arguments no aizliedzēju puses ir, ja visi varēs braukāt un celt teltis, tad neaudzinātā iedzīvotāju daļa (domāju, ka sapratāt par kuriem iet runa) piesārņos visu, aiz sevis nenovāks un vispār nav ko tur vazāties blā,blā. Es gribētu pavaicāt-priekš kam tas tiek darīts??? Nodrāztā frāze-lai saglabātu unikālo dabu un kaut kas paliktu nākamajām paaudzēm, manuprāt, šis arguments ir kārtējā slinkuma attaisnošana. Galu galā mēs, pašreiz dzīvi esošie, arī vēlamies baudīt dzīvi un, ja reiz dzīvojam tik skaistā zemē, kāpēc mums to neļauj darīt kādu murgaini izdomātu aizliegumu dēļ. Igaunijā Sāmu salā pērn braucu ar auto un tur ir brīvi pieejama piebraukšana pie pašas jūras (ir gan arī privātās zemes, kur arī, sarunājot ar laipno Eesti pois, var braukt un baudīt dabu). Pat Dānijā vari braukt pa Ziemeļjūras pludmali, pat ātruma ierobežojums stāv -30 km/h.

Šinī sakarā ir diezgan spilgts pierādījums, ka aizliegums nestrādā. Es to domāju tā, ka ir ierīkotas auto stāvvietas un pat vietas kur celt teltis, bet atkritumu konteineri stāv piegāzti pilni un pat vasaras tveicē tie netiek izvesti un, kur nu vēl ideālāķa vieta dažādu smaku un infekciju veidošanai. Arī telšu vietā pie Irbes iztekas labā krasta atkritumu kalni nomāc visādi citādi lielisko peizāžu. Ja cilvēks būtu uzcēlis telti nomaļus (tagad vairs neatļautā vietā), nedomāju, ka viņš mēslotu sev apkārt, bet tie, kuri to dara, tos ir jāsoda ar, teiksim, piespiedu krastmalas netīrumu savākšanu vai kā tā.

 

 

 

 

 

Lai nu kā, daba Irbes iztekas apkārtnē ir super un tur var lieliski atpūstie. Iesaku !

Piemirsu pateikt, ka ir iespēja noīrēt māju tieši Lielirbē ap 400 m no jūras par ļoti demokrātisku cenu. Detaļas komentāros ar e-pastu.

This entry was posted in General. Bookmark the permalink.

3 Responses to Cope Jūrā Un Ne Tikai.

 1. Iluta Liepiņa says:

  Labdien!
  Es vēlētos uzzināt sīkāku informāciju par mājas īri.
  Ar cieņu

  Iluta Liepiņa
  Liverpūle, UK

 2. Pingback: Essential Things To Know About Fishing | Sarunas Par Jūru

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>